8.7 C
Prilep
Sunday, October 17, 2021

АЛАРМ ВО АВСТРИЈА, ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ ТРЕТИНИ ОД ПОВРАТНИЦИТЕ ОД ОДМОРОТ...

"Повеќе од две третини од повратниците од одмор од Западен Балкан се позитивни на коронавирус" - соопшти австриската Агенцијата за здравство и безбедност на...

ВО АЛБАНИЈА НЕМА ПОВЕЌЕ ИЗГОВОРИ “НЕ САКАМ, НЕ НИ КАЖАВТЕ” ЗА...

Во Албанија е најавена задолжителна вакцинација на студентите, професорите и сите вработени на универзитетите за да се спречи ескалација на ситуацијата со Ковид-19. "Да не...

СЕ ТОПИ ПОДДРШКАТА ЗА ВЛАДАТА НА ЈАНША ВО СЛОВЕНИЈА ЗА ГОДИНА...

Поддршката за Владата од премиерот Јанез Јанша падна на 27,5%, најниско ниво на доверба од почетокот на нејзиниот мандат во март минатата година. Августовската...

ДА УЧИМЕ ОД ДОБРИТЕ ПРИМЕРИ НА БАЛКАНОТ: ХРВАТСКА ВЕЌЕ ВАКЦИНИРАШЕ НАД...

"Хрватска денеска ја надмина бројката од 50 проценти целосно вакцинирана возрасна популација" - објави хрватскиот министер за здравство Вили Берош. "Постигнавме 50% вакцинирано возрасно население....

АЛБАНЦИТЕ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА САКААТ СТАБИЛНОСТ И ЕВРОАТЛАНТСКА ИНТЕГРАЦИЈА, ИЛИР МЕТА:...

"На 20-годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, ценејќи го значајниот напредок досега постигнат во неговото почитување, ја охрабрувам неопходноста од целосна имплементација и интегрално...

ГРЧКИОТ ДРЖАВЕН ОБВИНИТЕЛ НАРЕДИ ИСТРАГА ЗА СОМНЕЖИТЕ ЗА ОРГАНИЗИРАНО ПОДМЕТНУВАЊЕ ПОЖАРИ...

Поради постоење на основани сомнежи и повеќе индикации за подметнување пожари, грчкиот државниот обвинител нареди истрага за да се утврдат фактите за пожарите кои...

БУГАРИТЕ СЕ ЗАПЛЕТКАА ВО ТАКВА КАША ШТО ГОСПОД НЕМА ДА ГИ...

Направивме се за да имаме влада, но тоа не се случи поради предавството на ‘Демократска Бугарија’ и ‘Стани. БГ! Доаѓаме!’. Во оваа ситуација, утре...

ГОЛЕМИТЕ МЕДИУМИ ЕУРОЊУЗ И ТРТ СЕ ШИРАТ НА БАЛКАНОТ: ЕУРОЊУЗ ИМА...

Еуроњуз и турската државна телевизија ТРТ ќе го засилат присуството на балканскиот медиумски пазар. Медиумските експерти од регионот гледаат две главни причини зад официјалните...

ВО АЛБАНИЈА СЕ ИСПРАТЕНИ ХЕЛИКОПТЕРИ ОД ХОЛАНДИЈА И ЧЕШКА ЗА ГАСЕЊЕ...

Во гаснењето на пожарите кои беснеат во многу области низ Албанија од денеска вклучени се И хеликоптери од Холандија и Чешка. "Од претпладнето во гаснењето...

ВО БУГАРИЈА СЕ ОЧЕКУВА ГЛАСАЊЕ НА ВЛАДАТА ПРЕДЛОЖЕНА ОД МАНДАТАРОТ ПЛАМЕН...

Претседателката на Народното собрание на Бугарија, Ива Митева изјави дека очекува за новата Влада предводена од партијата "Има таков народ" да се гласа на...
- Advertisement -

EVN

MUST READ