20.2 C
Prilep
Friday, September 30, 2022

КОЈ МИНИСТЕР ЌЕ ГО ЧЕКА ЛИДИЈА ВУКИЧЕВИЌ ВО МАКЕДОНИЈА

Хит комедијата од Србија ,,Чекајќи го министерот" во месец Април е на турнеја низ нашата држава. Оваа комедија е исклучително барана од публиката во бившите...

ПРИЛЕП ИМА СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕ – УМЕТНИКОТ ЗЛАТКО КРСТЕСКИ...

Македонскиот уметник Златко Крстевски учествува на меѓународната изложба што од синоќа е отворена под наслов „Не за војна“ (No To War) и е солидарност...

ИЗЛОЖБА НА СКУЛПТУРОТ МАРЈАН СТОЈАНОСКИ ВО ГЕВГЕЛИЈА

Во четврток, на 19 ноември 2020 година, во Пионерскиот дом во Гевгелија ќе биде отворена самостојната изложба на академскиот скулптор Марјан Стојаноски, од Прилеп....

ВО ТЕКОТ НА 50 ГОДИНИ ЦСЛУ ОД ПРИЛЕП ОРГАНИЗИРА ПРВА РЕТРОСПЕКТИВНА...

Во понеделник на 08.11.2021 година во големиот салон во НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп, во 19:00 часот, ќе биде отворена ретроспективна изложба на скулптури во...

КУЛТУРА ПИЧ ПРИЧ НА ТЕМА ЉУБОВНИ ПИСМА ВО КУРШУМЛИ АН НА...

ПичПрич, иницијатива за промовирање на женската усна историја, ве поканувa на својата традиционална гала вечер каде што ќе раскажуваме за еден од најстарите и...

ВО КРУШЕВО ЌЕ СЕ ОДРЖИ ПРЕМИЕРАТА НА КОМЕДИЈАТА ,, ЕДЕН МАЖ...

„Еден маж и повеќе жени” е наслов на театарскиот перформанс кој на 17 септември, во 19 часот и 30 минути, премиерно ќе биде претставен...

ДЕНЕС ВО ОХРИД ЌЕ УЧЕСТВУВААТ 48 ВРВНИ СЛАВИСТИНА МЕЃУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА...

Седумдесетина македонисти, слависти и балканисти од земјата и од странство ќе учествуваат на 48. Меѓународна научна конференција на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература...

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА И УТРЕ ВЕЧЕР СО ПОЧЕТОК ОД 20 И 30...

Вечерва и утре вечер со почетен термин од 20 и 30 часот ќе се одржи онлајн претстава ,,03:14:07 - 7 порано" на млада актерска...

ПРЕТСТАВАТА ,,ФАМИЛИЈАРНА ПОСЕТА ВО 3:14:07 – 7 МИНУТИ ПОРАНО” НА МЛАДАТА...

За сите оние кои не стигнаа до карта за изведбите во живо, „Фамилијарна посета во 03:14:07 - 7 минути порано“ ќе се прикаже онлајн...

ФЕСТИВАЛ „ЦЕЛО Е КОГА СЕ ИМА 30“ 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ 21.08.-5.09.2021,...

@srekna30 @среќна30 #celoekogaseima30 #целоекогасеима30 #30годининезависност #30godininezavisnost #vladanarsm #владанарсм #teatarcin4scena5 #театарчин4сцена5 #македонка #makedonka „Цело е кога се има 30“ тематски е осмислен како серија од...

MUST READ