14 C
Prilep
Sunday, May 31, 2020

Мицотакис за време на средбата Грција- Бугарија- Србија – Романија: И...

– Грција и ова лето ги очекува посетителите од балканските земји, кои секоја година ни прават чест, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време...

Ниту карантин ниту тестови: Бугарија, Србија и Грција ги отвораат границите...

Бугарија, Грција и Србија постигнале договор за отворање на границите од 1 јуни за секаков вид на патувања. При влез нема да се бараат...

До 14 јуни 2020 година забрана за летови од Македонија кон...

Грчката Агенција за цивилно воздухопловство преку издадените нови упатства за воздушниот сообраќај, најави продолжување на мерката за привремена забрана за летови од и кон...

Мицотакис: Грција на 1 јули ќе биде спремна да прими туристи

За месец и половина, односно на 1 јули, според изјавите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и државниот министер Јоргос Герапетритис, Грција ќе биде подготвена...

Захариева: Никој никогаш не го оспорувал идентитетот на Македонија

Никој не ги спречува нашите соседи да се самоопределат, но тоа не може да се прави врз основа на историски лаги и антибугарска реторика,...

Србија ќе ја отвори границата со Македонија на 1 јуни, влез...

Владата на Република Србија на денешната седница го усвои протоколот за влез на граѓаните на Србија и на странските државјани во Република Србија, во...

Туристите треба да имаат негативен тест на коронавирусoт за да ја...

Грчкиот министер за туризам изјави дека сите туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето, по почетокот на сезоната, што почнува на 1...

Теохарис: Грчкиот туризам ќе биде подготвен да прими туристи

Грчкиот туризам ќе биде подготвен да прими туристи, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, одговарајќи на пратеничко прашање во грчкиот Парламент, кој...

БРАЌАТА СЛОВЕНЦИ ПРЕД ТРИУМФ НАД КОРОНАВИРУСОТ

Словенечките здравствени власти објавија дека втор ден по ред бројот на новозаразени со коронавирусот е само пет, со што и дефинитивно земјата е пред...

Борисов: Бугарија нема поблиска земја од Македонија, сите се бореле да...

Бугарија се држи до формулацијата од Договорот за пријателство и добрососедство меѓу двете земји во однос на признавањето на македонскиот јазик, каде стои „официјален...
- Advertisement - EVN Macedonia

EVN Macedonia
Atlantis
Витаминка

MUST READ