ХИПОКРИЗИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПАТРИОТИЗМОТ СЕ РАСПАЃА, ТАРАВАРИ: МИЦКОСКИ СЕ СОГЛАСИ МЕСТО 20% ДА СТОИ АЛБАНЦИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

0
411

Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијанса за Албанците, рече дека можно е да има коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алијансата и дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски јавно се извинил за 27. април.

Таравари рече дека Мицкоски бил подготвен да се тргне делот во Законот за јазици каде Албанците се напишани како етничка заедница со 20% од населението. Тоа би било прецизно напишано како Албанци место 20%.