УЛТРАДЕСНАТА ЛЕВИЦА СО ПОДДРШКА ОД ВМРО-ДПМНЕ НАЈАВИ ПОДНЕСУВАЊЕ НА ИНТЕРПЕЛАЦИЈА И КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ СПИКЕРОТ ТАЛАТ ЏАФЕРИ

0
263

Левица и ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат интерпелација и кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери поради свесно кршење на Уставот и законите.

Ова е во контекст кога пред два дена претседателот на Собранието, Талат Џафери пред Комитетот за надворешна политика на ЕП се обрати на албански јазик а потоа следуваше превод на македонски јазик.

Интерпелацијата за Џафери денеска ја најави Левица а поддршка доби од ВМРО-ДПМНЕ.