СЗО ОЧЕКУВА КОРОНА КРИЗАТА ДА ЗАВРШИ ВО 2022 ГОДИНА: ИМАМЕ АЛАТКИ ЗА БОРБА ПРОТИВ ПАНДЕМИЈАТА

0
439
World Health Organization leaders at a press briefing on COVID-19, held on March 6 at WHO headquarters in Geneva. Here's a look at its history, its mission and its role in the current crisis.

Генералниот секретар на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус во новогодишната порака искажа желба да заврши пандемијата со Ковид-19 во 2022 година.

Тој смета дека светот има алатки за завршување на пандемијата и покрај тоа што растат бројките на новозаразени лица со омикрон во светот.

“Две години по почетокот на пандемијата, алатките на располагање за борба против Ковид-19 сè уште се нерамномерно распределени низ светот. Во Африка, три од четири здравствени работници не се вакцинирани, додека луѓето во Европа и САД примаат трета доза. Таквиот јаз ги зголеми условите за појава на нови соеви, заклучувајќи нè во циклус на континуирани загуби, тешкотии и ограничувања” – објави Гебрејесус.