ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ НА СРЕДБАТА СО ПАПАНДРЕУ: ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР СЕ УНАПРЕДУВААТ ОДНОСИТЕ МЕЃУ НАШИТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ

0
227

“Секоја средба и размена на искуства се значајни. Таква беше и средбата со поранешниот премиер на Грција и искусен политичар Јоргос Папандреу за време на мојата работна посета на Атина. Разменивме мислења за важноста од регионалната соработка за економски просперитет на Грција 🇬🇷 и Северна Македонија 🇲🇰.

Новата реалност меѓу двете земји после Договорот од Преспа отвори широк спектар за унапредување на односите за доброто на граѓаните од двете страни и за взаемна поддршка заеднички напредок во НАТО и ЕУ.”
-ФБ СТАТУС НА ПРЕМИЕРОТ, ЗОРАН ЗАЕВ