НЕМА ТРОШЕЊЕ СТРУЈА ВО ДРЖАВНА ФИРМА ЗА ПРИВАТНИ ЦЕЛИ: ПРИВЕДЕНИ ДВАЈЦА ВРАБОТЕНИ ВО МЖ ТРАНСПОРТ ПОРАДИ СОМНЕЖ ЗА КОПАЊЕ БИТКОИНИ ДОДЕКА БИЛЕ НА РАБОТА

0
1164

Двајца вработени од МЖ Транспорт биле приведени во полиција откако биле пријавени дека во службена канцеларија копале криптовалути.

Инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром вчера ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради сомнеж за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување.

Случајот во МВР го пријавило раководно лице во претпријатието откако била забележана поголема потрошувачка на струја.