ИЗРАЕЛ ЈА БОМБАРДИРАШЕ КУЌАТА НА ЛИДЕРОТ НА ХАМАС ВО ПОЈАСОТ ГАЗА

0
229
Rockets are seen in the night sky fired towards Israel from Beit Lahia in the northern Gaza Strip on May 14, 2021. - Israel bombarded Gaza with artillery and air strikes on Friday, May 14, in response to a new barrage of rocket fire from the Hamas-run enclave, but stopped short of a ground offensive in the conflict that has now claimed more than 100 Palestinian lives. As the violence intensified, Israel said it was carrying out an attack "in the Gaza Strip" although it later clarified there were no boots on the ground. (Photo by ANAS BABA / AFP)

Израелската војска во неделата соопшти дека го уништила домот на главниот водач на Хамас во Газа, трет ваков напад за исто толку дена по речиси една недела силни израелски воздушни напади на територијата. Палестинската милитантна група Хамас која владее со Газа, истрела стотици ракети кон израелските градови.

Израел ги засили нападите во последните денови за да му нанесе што е можно поголема штета на Хамас, додека се забрзаат напорите за посредување на примирјето. Дипломат од САД е во регионот за да се обиде да ја деескалира ситуацијата, а Советот за безбедност на ООН треба да се состане в недела.

Војската соопшти дека ги погодила домовите на Јехије Синвар, највисокиот водач на Хамас во рамките на територијата и неговиот брат Мухамед, висок член на Хамас. Во саботата го уништи домот на Халил ал-Хаех, висок човек во политичкото крило на Хамас.

Бригадниот генерал Хидаи Зилберман го потврди нападот врз куќата на Синвар во градот Кан Јунис на југот на Газа за армиското радио. Портпаролот на армијата рече дека домот на братот на Синвар, кој е одговорен за логистиката и персоналот на Хамас, исто така бил уништен.