Џеф Безос продаде акции во Amazon во вредност од 3 милијарди долари

0
1148

“Шефот на” Амазон, Џеф Безос продаде малку акции за 3 милијарди долари, покажуваат податоците на Американската комисија за хартии од вредност и берзи (SEC) од средата. Безос за време на продажбата на акциите на Amazon оваа година веќе заработил 10 милијарди долари, тврди SEC.

Amazon го основал во 1994 година и се уште е најголем акционер на компанијата. Богатството на 56-годишникот се проценува на 190 милијарди доалри, што го прави најбогат човек на светот според Forbes и Bloomberg . Вредноста на Amazon се проценува на 1,6 трилиони долари, а од почетокто на годината порасна за над 75%.

Извор : Телефони