ЏАБИР ДЕРАЛА : Драмата во село Волино, Дебарца, комична селска приказна за третолигашка, меѓуселска тепачка, со мирис на ракија и пиво од „пред кооперација“, од каде што продолжува „светата“ битка на „куририте“

0
951

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА

Други соодветни наслови: Борбата за вистината тргнува од Волино… Или: Сите сме Волино… Или: Волино во нашите срца… Сонцето од Кутлеш се брани од Волино… Пијана работа… Трета лига…

Бев на аеродромот во Виена и, како и другите, лежев (буквално) на кожните гарнитури кај гејтот 36, чекајќи го летот за Скопје, кога на дланки ми слета сензационалната вест за фудбалскиот натпревар од третата македонска фудбалска лига што се одиграл меѓу Волино и Црнобуки. Судијата не досудил како што треба (досудил офсајд за гостинскиот тим), по што избила општа мешаница. Паднале тупаници, пцости, дошла полиција. Напаѓачот на судијата го носеле кон полициското комбе, кога неколку мештани го блокирале излезот од селото. Се гледа и на видеото објавено на социјалните мрежи.

Приказната до сега е само комична селска приказна за третолигашка, меѓуселска тепачка, со мирис на ракија и пиво од „пред кооперација“. Но, тоа е точката од каде што продолжува „светата“ битка на „куририте“.

Целата колумна на ЦИВИЛ МЕДИА.