ЌУМУР ЦРНИ ВЕСТИ ЗА МАЈК ТАЈСОН – ВЕНКО ФИЛИПЧЕ : ЗАПОЧНУВА ТЕРЕНСКА ВАКЦИНАЦИЈА И НА СИТЕ ПУНКТОВИ НИЗ ДРЖАВАТА

0
921

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

☑️Вкупно се аплицирани 1.253.612 дози вакцини, а ревакцинирани се 531.033 граѓани.
☑️Во саботата и вчера вкупно се вакцинирале 18.292 граѓани.
☑️Прва доза вакцина во саботата и вчера примиле 9.240 граѓани.

✅52% од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅28% од населението над 18-39 години имаат примено барем една доза вакцина.

✔️Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста и се намалува шансата од заболување како и смртен исход од болеста.

👉 #ВакцинирајСе без закажан термин.

Фејсбук статус на министерот за здравство, Венко Филипче.