ЈОТОВА СЕ ПОКЛОНИ НА БУГАРСКИТЕ ГРОБИШТА ВО БИТОЛА

0
573
Потпретседателката на Бугарија, Илиана Јотова, денеска оддаде почит бугарските воени гробишта во битолското село Цапари. Тие потекнуваат од Првата светска војна и на тоа место почиваат останките на 214 војници борејќи се кај местото Црвена стена.

Во текот на вчерашниот ден, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача дека верува дека посетата на Јотова е со искрени намери и не го гледа тоа како евентуална провокација.

Фото – Сител ТВ