ЈОВАН ДЕСПОТОВСКИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, НЕ Е ВЕЌЕ ДИРЕКТОР НА ТИРЗ

0
132

Јован Деспотовски денеска (2 јули) поднесе оставка од функцијата директор на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ).

Тој вели дека за оваа одлука немал никаков притисок од политичкиот опонент.

„Имам мандат до декември, но има нова политичка реалност. Ова што кулминираше деновиве, бара мој целосен ангажман“, рече Деспотовски на брифинг со новинарите на кој ги соопшти бројките од сработеното во ТИРЗ за време на неговиот мандат.

Деновиве тој беше ангажиран со партиските избори во СДСМ, како кандидат за претседател на партијата. За претседател беше избран поранешниот министер за здравство, Венко Филипче.

Деспотовски не сакаше да ги коментира резултатите, но по изборите рече дека не се радува за СДСМ.