ЈАНЧЕВА : ВМРО-ДПМНЕ ГО ЗАГЛАВИ СКОПЈЕ, БЛОКАДИТЕ ДА ПРЕСТАНАТ ВЕДНАШ

0
390

Изјава за медиуми на СДСМ, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Град Скопје.

На Скопје му се случува нова катастрофа предизвикана од ВМРО-ДПМНЕ.

Градот е заглавен како 11 години Македонија што беше заглавена, целосно парализиран, сообраќајот е во колапс, општ хаос на улиците.

Блокадите во Скопје се во политичка и целосно логистичка режија на Христијан Мицкоски.

Тоа го прави и заедно со долгодишниот поддржувач на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, Ленин Јовановски.

Цената на ваквото неодговорно, деструктивно однесување, ја плаќаат граѓаните на Скопје.

Работниците не може да стигнат на време на работа, учениците и студентите доцнат, родителите не можат децата во градинка да ги однесат, на лекар не може да се отиде, брза помош не може да помине.

Ова е резултат на кавгите за тендери меѓу Мицкоски и Арсовска и неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ да управува со главниот град.

Арсовска беше кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, тие и ги собраа потписите, тој ја промовираше како идна најдобра „мајка на градот“.

Дури и победата Арсовска ја славеше во Белиот дворец, а Мицкоски се фалеше дека го освоиле Град Скопје

Наместо цената за кавгите за тендери и рацете во медот меѓу Мицкоски и Арсовска да ја плаќаат скопјани, бараме:

Христијан Мицкоски веднаш да ја прекине блокадата на Скопје!

Неговите директори од ВМРО-ДПМНЕ, членови на Управни одбори во ЈСП и во другите јавни претпријатија, мнозинството во Советот, сите од ВМРO-ДПМНЕ да седнат, да работат и да најдат решение.

Недозволиво е скопјани да трпат штета заради нивните бизнис и партиски интереси.