ЃУБРЕ ЕДНО ЗАБЕГАНО: ОТКАКО НЕ ЗАКОПА ВЧЕРА А ДЕНЕСКА КАЖА ДЕКА НИКАД НЕ ТРЕБА ДА ВЛЕЗЕМЕ ВО ЕУ, МАКРОН САМ СИ СЕ ПОКАНИ ДА НИ ДОШОЛ НА ГОСТИ, МИСЛИ ЌЕ ГО ДОЧЕКАМЕ КАКО АБОРИЏИНИ СО ВЕНЦИ ОД ЦВЕЌЕ И СО ГОЛИ ГАЗОВИ?!?!

0
2147
PARIS, FRANCE - SEPTEMBER 03: French President Emmanuel Macron waves to the media prior to his meeting with Congolese President Denis Sassou Nguesso at the Elysee Presidential Palace on September 03, 2019 in Paris, France. Denis Sassou Nguesso is on an official visit to Paris. (Photo by Chesnot/Getty Images)

Верувам дека отварањето преговори со Северна Македонија, а не и со Албанија ќе беше многу лошо за регионот, мислам дека тоа би било смртоносна политичка грешка, рече Макрон. (Фото: ЕУ)

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел рече дека верува оти дека отварањето преговори со Македонија, а не и со Албанија би било многу лошо за регионот, и дека тоа би било смртоносна политичка грешка.  Укажа и дека неговото вето за Северна Македонија и Албанија не се должи на каприц, туку на различна визија за иднината на Европа.

Насловот е превземен од порталот Мактел.Мк