Ѓоковиќ го победи Надал на Ролан Гарос

0
588
Serbia's Novak Djokovic reacts after a point against Spain's Rafael Nadal during their men's quarter final match of the Roland Garros 2015 French Tennis Open in Paris on June 3, 2015. AFP PHOTO / PATRICK KOVARIKPATRICK KOVARIK/AFP/Getty Images

Новак Ѓоковиќ го победи Рафа Надал во четвртфиналето на Ролан Гарос. Првиот носител против актуелниот шампион славеше со 3:0 (7:5, 6:3, 6:1) за два часа и 26 минути игра.

Serbia's Novak Djokovic reacts after a point against Spain's Rafael Nadal during their men's quarter final match of the Roland Garros 2015 French Tennis Open in Paris on June 3, 2015. AFP PHOTO / PATRICK KOVARIKPATRICK KOVARIK/AFP/Getty Images

Ѓоковиќ ја забележа првата победа против Надал во седмиот дуел на Ролан Гарос и воедно го намали резултатот во меѓусебните дуели на 21:23. Надал, кој на терените во Париз има одиграно 72 натпревари го забележа својот втор пораз, прв по 2009 година кога загуби од Робин Содерлинг.

Rafael Nadal of Spain returns the ball to Novak Djokovic of Serbia during their men's quarter-final match during the French Open tennis tournament at the Roland Garros stadium in Paris, France, June 3, 2015. REUTERS/Jean-Paul Pelissier

Ѓоковиќ, како ретко кога, доминираше против Надал на земјена подлога, од самиот почеток го диктираше ритамот, а Надал беше конкурентен само во средишницата на првиот сет, кога успеа да израмни по водството на противникот од 4:0.

Противник на Ѓоковиќ во полуфиналето ќе му биде победникот од дуелот меѓу Енди Мареј и Давид Ферер.