ШУТКА И ИДРИЗОВО ЌЕ СЕ НАПОЛНАТ СО ВМРОВЦИ : ЦРНИ ЌУМУР ДЕНОВИ ИДАТ ЗА ТВРДОКОРНИТЕ И ЗА ГРУЕВЦИ – Кацарска, судијката која му РОКНА 2 години затвор на Груевски ќе му суди на Чавков и на пратениците од ДПМНЕ за 27-ми април

0
1374

Судијката Добрила Кацарска, која му пресуди на Никола Груевски двегодишна затворска казна, ќе го суди случајот со насилниот упад на 27 април лани, објави Алсат.

Изборот бил направен преку електронскиот систем за распределба на случаи, познат како АКМИС.

Од Кривичниот суд информираат дека дополнително ќе соопштат кога ќе стартува овој процес каде 30 лица се обвинети за тероризам и загрозување на уставниот поредок. Меѓу обвинетите се и пет пратеници на ВМРО – ДПМНЕ, како и екс-директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков.