ШОКАНТНО – ГЛАВНОТО ПРОПАГАНДНО ПЕРО НА ВМРО ДПМНЕ, ГЕРО ГО ОБВИНИ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДЕКА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА, ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ЗА МАКТЕЛ ВЕЛАТ ДЕКА ГЕРОСКИ ЈА МАНИПУЛИРА ЈАВНОСТА!

0
271

Во колумна на Плусинфо која е масовно шерувана од симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ по социјалните мрежи, главното перо на опозицијата, Бранко Геровски го обвинува Венко Филипче дека ја лаже јавноста.

Геро во 10 точки го обвинува Филипче дека ја лаже јавноста за многу работи, дека не е точно дека 90% од новите заразени се само од 14 фамилии, дека не е точно дека вирусот е послаб односно има послаба вирулентност, дека не е точно дека не сме најлоши на балканот, дека не е точно дека треба да се навикнеме на вирисот, туку многу бргу ќе била откриена вакцина?!?!

Од министерство за здравство за Мактел велат дека Геровски ја манипулира јавноста со овие тези и дека набрзо ќе излезат со прес каде со графикони и докази ќе ги потврдат изјавите на министерот Венко Филипче.

Инаку самата колумна на Геровски е многу интересна, со тоа што како докази за тврдењата дека Венко Филипче лаже, Геро користи аргументи од типот – не ми звучи веројатно, не ми изгледа веродостојно, Венко најверојатно лаже и слични други МНОГУ ЈАКИ АРГУМЕНТИ!

Притоа тој користи и некакви филозофски препирки па на тврдењето на Филипче дека најверојатно долги време ќе живееме со овој вирус и ќе треба да се навикнеме на него, Геро со извесна доза на БАБА ВАНЃА шири контра теза, дека НЕМА ШАНСИ, ГАРАНТ ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВАКЦИНА?!

Со ова тој како да ја шири тезата дека на избори треба да почекаме додека се измисли вакцина за Корона?!?!

Потоа, Геро, секако го брани Чулев, но го напаѓа шефот на БЈБ, иако наводно ја брани МВР дека не била крива за вториот бран?!

Притоа го брани и народот, и народот не бил крив, наводно народот ги почитувал мерките?!?!

Само владата и Венко биле криви, што немале магионичарско стапче па сето ова да го решат без народот да почитува мерки, без мвр да казнува, без карантини, туку со магија?!?!

Најсмешен момент од колумната му е кога вели дека тезата на Венко Филипче дека поголемиот број на заразени е и поради зголемениот број тестирања, како тврдење е точна но е сепак се работи за заблуда и манипулација?!?!