ШОКАНТНО ВИДЕО ОД РАЗОРНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА

0
357

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем дел од земјата како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија.

Досега се регистрирани над 500 загинати во двете земји ,а земјотресот е еден од најсилните што ја погоди Турција во повеќе од 100 години и предизвика потреси низ целиот регион, уривајќи згради и истрчајќи ги жителите да истрчаат на улиците.

Повеќе од 1.700 згради беа оштетени во 10 турски градови, рече турскиот потпретседател.