ШЕФОТ НА НАТО, ДВА ПАТИ МУ ЧЕСТИТАЛ НА ЗАЕВ: По телефон и на твитер!

0
609

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг му испрати директен твит на премиерот Зоран Заев да му честита за крајното гласање на Собранието.

– НАТО силно ја поддржува целосната имплементација на Договорот, што е важен придонес за стабилен и просперитетен регион, порача Столтенберг.

Портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску, за МИА потврди дека генералниот секретар на Алијансата му се јавил на Зоран Заев по телефон за да му честита лично за изгласаните уставни измени и отворањето на патот кон спроведување на Преспанскиот Договор.

Jens Stoltenberg

@jensstoltenberg

I congratulate PM @Zoran_Zaev on the parliament’s final vote on the  strongly supports the full implementation of the agreement, which is an important contribution to a stable and prosperous region.