Целоноќни протести во Битола за оставка на градоначалникот Талески во средa на 27 мај

0
507

Битолчани за идната недела најавуваат дека ќе започнат со целоноќни протести пред Општина Битола, кои ќе траат сè додека градоначалникот Владимир Талески не си поднесе оставка.

vladimir-taleski

Револтирани од неиполнетите ветувањата на Талески дека граѓаните ќе имаат точни и навремени информации каков воздух дишат и кој или кои се примарните загадувачи на амбиенталниот воздух во градот, членовите на здружението „За нас се работи“, чија главна агенда е чист воздух за битолчани, најавуваат дека следната среда, на 27 мај, масовно ќе излезат на нов протест.

Според Горан Пинза, портпарол и еден од основачите на здружението, протестот ќе почне в среда, во 18.30 часот, пред споменикот на Стив Наумов на Широк сокак во Битола или, како што членовите на здужението го нарекоа местото, „Плоштад будење“.

– Излегуваме на масовен протест пред вратите на Општината, бидејќи градоначалникот Талески не го испочитува меморандумот што заедно го потпишавме, со кој Општината се обврза уште во декември лани да распише тендер за избор на фирма што ќе го врши мерењето на квалитетот на воздухот во градот и хемискиот состав на ПМ10-честичките. Граѓаните имаат право да знаат каков воздух дишат – вели Пинза.

Тој додава дека ноќта демонстрантите ќе ја поминат будни пред Општината, а следното утро ќе му биде врачена оставката на Талески.

– Ќе ја блокираме Општината и булеварот, таму ќе ја поминеме ноќта, а ако не ја потпише оставката, тогаш следниот понеделник, на 1 јуни, ќе почнеме постапка за распишување референдум за предвремени локални избори во Битола. Тоа ќе биде нашиот следен легитимен институционален чекор – најавува Пинза.