Хамилтон најбрз во Шангај

0
622

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја продолжи доминацијата во квалификациите на Формула 1 сезонава, откако ја освои и третата пол позиција по ред пред трката за Големата награда на Кина.

luissss

Хамилтон на патеката во Шангај оствари најдобро време од 1.35,782 минути, пред клупскиот колега од Мерцедес, Нико Розберг.

Трето време забележа Себастијан Фетел од Ферари, пред возачите на Вилијамс, Филипе Маса и Валтери Ботас.

Кими Раиконен оствари шеста позиција, а зад него се најдоа Даниел Рикардо од Ред Бул и Ромејн Грожан, додека од петтиот стартен ред утрешната трка ќе ја почнат Наср и Ериксон, дуото од Заубер.

Трката за Големата награда на Кина почнува од 8 часот.