(ФОТО) ТАЛИБАНЦИТЕ НА ДПМНЕ во автобуси СЕ ВЛЕЧКАА ЗА ЕДЕН сендвич кон Скопје – на трибина на Грујо

0
1622

Утрово на социјалните мрежи се појавија и фотографии од автобуси кои одат кон Скопје на трибината на ВМРО-ДПМНЕ закажана за во 12 часот во СЦ „Борис Трајковски“, а патниците во рака имаат и сендвичи. Фотографиите се направени после Штип.

11049119_10153391396991754_5645185004785445574_n1-540x453 10348468_10153391397066754_3701102272434811042_n1-540x305

Како што веќе објавивме, деновиве до членството и до вработените во администрацијата стигнуваа закани и уцени дека мора да присуствуваат на собирот, а за утрово од повеќе локации низ државава беше планирано да тргнат автобуси кон Скопје. Вчера наводно по општинските комитети низ Скопје се давале инструкции дека денеска заради митингот ЈСП ќе вози бесплатно на линиите кон спортскиот центар за сите, не само за пензионерите.

pritosoci 11006451_10203640650125550_1116872076603581470_n1

 

А еве и такви кој му се спротиставуваа јавно на Грујо за митингот во Борис Трајковски за спас на неговата глава коцкеста :

11043225_10153143928064520_433084237427453128_o 11072199_1416792158623245_468891659901521607_n

 

Неофицијално, Груевски го организира собирот како одговор на трибината на СДСМ во Универзалната сала од каде „пукна бомбата“ за изборниот грабеж, како и за да покаже единство и поддршка од членството.

Настанот се организира во време кога Груевски е нелигитимен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи мандатот му е истечен на 6 март, а новиот Конгрес неофицијално е планирано да се одржи дури во мај во Куманово.