(ФОТО) ПОРТАЛОТ ТЕТОВАСОТ го открива ИДЕНТИТЕТОТ НА ХУЛИГАНОТ кој БРУТАЛНО ГО ПРЕТЕПА ЗИЈАДИН СЕЛА – Овој по се изгледа мисли дека некој друг ќе ЛЕЖИ ЗА НЕГО : Кире Ѓорѓиевски од Скопје вработен во ЕЛЕМ и близок соработник на Грујо и Филип Петровски ГО ПРЕТЕПАЛ СЕЛА!

0
10732

Порталот ТетоваСот го открива идентитетот на осомничениот криминалец кој според доказите од собраниските камери најбрутално го претепал пратеникот од Алијансата на Албанците Зијадин Села, овој криминалец може да се забележи во видеото на сведоштвото на човекот од собраниското обезбедување кад го влечат телото на Села облеано во крв заедно со 4 други криминалци на ВМРО-ДПМНЕ по ходниците на собранието.

Се работи за криминалец по име Кире Георгиевски од Скопје, кој важи за поранешен парамилитарец во воениот конфликт во 2001 година.

За овој криминалец исто така се огласи и пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири,кој рече “Овој терорист е одговорен за масакрот врз Зиадин Села и другите колеги пратеници, заедно со другите негови пријатели терористи,и овие мора да одговараат некој ден.

До сега од соопштенијата на МВР се информира дека се приведени 12 хулигани кој се директни учесници во насилните протести во собранието во крвавиот четврток. Но уште не се знае дали и овој криминалец е меѓу нив.

Од она што го дознаваме како дополнителна информација е дека овој хулиган важи за близок до екс премиерот Никола Груевски и до режимската пушинела за директорски места, Филип Петровски.