(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО : АКТИВИСТИ НА УМС ОД ОПОЗИЦИСКАТА ВМРО-ДПМНЕ ПОКРАЈ ДЕПОНИЈАТА ВО СТРУГА СЕГА ЈА ЗАПАЛИЈА И МАТКА!!!

0
5298

Пожарот кој избувна денеска попладне а кањонот Матка поради ветрот се шири кон село Шишево и кон Водно, бил подметнат, а пироманот бил фотографиран од туристи, пренесуваат медиумите.

Пожарот е локализиран, но странично долж кањонот кај металниот крст се уште гори. Екипи од Бригадата за противпожарна заштита на Скопје и од ЈП „Паркови и зеленило” ноќеска ќе дежураат за да не се прошири огнот кон боровата шума, пренесе Сакам да кажам.

Во Македонија во моментов има десетина активни пожари. покрај Матка и Требовље гори и планината Жеден.

Имено од нашите извори дознаваме дека ова е акција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ со цел да го поткопаат владеењето на Заев и СДСМ со кое ќе прикажат дека наводно откако дојде новата влада почнуваат да се случуваат вакви елементарни непогоди а уствари се работи за подметнат пожар под директива на опозициската партија.

Screenshot_5