(Фото + Видео) Вистинска река по скопските улици : Илјадниците студенти се споија со средношколците пред Владата

0
656

10603298_688000231322490_7177440852726112576_nПред Владата ечеше „Заедно сме најсилни“, колоната студенти се споија со илјадниците средношколци. Студентите и симболично им го предадоа факелот за победа на помладите за поддршка во нивните барања да се укинат лошите реформи во средното образование, пренесе А1он.

11156155_10206407583897379_2967050165203971325_n 22408_10206407584617397_3464261018829910016_n 10731216_10206407589737525_5578617531311404268_n pr 11

Пред да тргнат кон МОН, средношколците и студентите легнаа и на земјата во знак на поддршка на убиените студенти од Кенија.

[youtube height=”500″ width=”600″]https://www.youtube.com/watch?v=LXONgyP-hrE[/youtube]

Средношколците заедно со студентите продолжија кон МОН за да уште еднаш побараат прием прием од министерот Адеми.

„Стоп за лошите реформи“, „Експерименти се прават во лабораторија а не врз ученици“,„Преку матурава“, пишува на некои од транспарентите со кои средношколците ги пренесуваат пораките до надлежните.

Видео A1он