Формирањето преодна влада до изборите, главна тема во Пржино

0
910

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „Мета“ од извори во преговарачките тимови.

Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ДПА и Артан Груби од ДУИ ќе разговараат и за избирачкиот список и за реформите во медиумите.

Како што дознаваме, сите четири политички партии се договориле да нема трет избирачки список за спорните 40.000 гласачи, туку тие да се проверат прво со теренска проверка, а потоа и со самопријавување во Државната изборна комисија.

„Мета“ дознава дека отфрлена е идејата за ад хок група која требаше да се формира пред избори за регулација на медиумите, што, според изворите, и понатаму е најгорливото прашање на преговорите.

На разговорите, покрај претставниците на политичките партии, присуствуваат амбасадорот на САД, Џес Бејли, и евроамбасадорот Аиво Орав.

Извор: Мета