ФИЛИПЧЕ: НАШИОТ ПЛАН Е ДО СРЕДИНАТА НА ОКТОМВРИ ДА ИМАМЕ НАД 1 МИЛИОН ВАКЦИНИРАНИ И ДА ЈА ДОЧЕКАМЕ ЗИМАТА СО КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

0
350

– Целта е зимата да ја дочекаме со над 1 милион вакцинирани и тоа многу ќе ни помогне да ја дочекаме зимата спремни затоа што тогаш сите сме зарворени во топли простории и постои опасност за нов бран, плус децата ќе одат во училиштата и затоа ќе биде супер ако успееме да стигнеме до таа цел над 1 милион вакцинирани граѓани во земјава.

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната заедничка прес конференција со премиерот Зоран Заев.