УХМР НЕ ЗНАЕ КАКВО БИЛО ВРЕМЕТО КОГА ИСЧЕЗНА АВИОНОТ, НЕ МЕРИ ОКОЛУ АЕРОДРОМОТ!

0
1075

Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека не можат да кажат какви биле временските услови во периодот кога слетувал авионот што попладнево околу 17.40 исчезна при слетувањето на Скопскиот аеродром. Од таму за САКАМДАКАЖАМ.МК објаснуваат дека метеоролошката станица Петровец ги бележи податоците со сите вредности што се важни за безбедно летање и поради тоа, таа е во исклучива надлежност на аеродромот.

Во Скопје во тоа време врнеше дожд, кој на момент беше и пороен, но немаше ни ветер, ни грмежи.

Според веб сајтот на Аеродромот Александар Велики во периодот кога исчезнал авионот слетаа два авиона – едниот во 17.44 од Бергамо, а другиот во 18.23 од Меминген, двата лета на Визер, со авиони од типот Ербас 320.

Авионот што исчезна е мало летало од типот Пајпер Сенека 2, со капацитет од 6 патници. Леталото е регистрирано во Германија, а е сопственост на авио клубот од Тревизо, Италија и според првите информации на МВР паднал близу селото Ветерско, Велешко, на вообичаената рута за слетување кон Скопскиот аеродром.

Според контролата на летање, авионот бил најавен да слета за дополнување гориво. Полетал од Тревизо, а не се знае која била крајната дестинација, ниту колку патници имало во него и со какво државјанство.