УРЕДНИКОТ НА АЛФА, ГОРАН МОМИРОВСКИ СО ЛАЖНИ ВЕСТИ ВО ЕМИСИЈА ШИРИ ПАНИКА ВО ЈАВНОСТА: ИМА СТОТИЦИ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ОСТАВЕНИ ВО ХОДНИЦИТЕ НИЗ БОЛНИЦИТЕ ВО СКОПЈЕ, ВЛАДАТА ЈА КРИЕ ОВАА ИНФОРМАЦИЈА ОД ЈАВНОСТА!

0
1197

Уредникот на Алфа и водител на емисијата ЗАСПИ АКО МОЖЕШ, Горан Момировски синоќа на Алфа ја лажеше јавноста и ширеше паника дека наводно имало стотици болни од Корона во ходниците на болниците во земјава ама владата ја криела таа информација од јавноста.

Очигледно е дека се сака со лажни вести да се креира паника во јавноста во моментите кога се договара датумот на следните избори од кои ВМРО ДПМНЕ бега како ѓавол од крст.

– Оваа информација не е точна, на Инфективна има само 40 пациенти од 110 кревети, исто така и останатите болници се помалку од пола пополнети, немаме намера ништо да криеме од јавноста, уште од почеток на кризата одиме со максимална транспарентност, ова е премногу сериозна тема за вака паушално да се излегува со валкви шпекулации, ова е неодоговорно однесување на новинарите од ТВ Алфа. – ни изјавија од Министерство за Здравство.