УКРАИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗЕЛЕНСКИ : ПОДГОТВЕН СУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ПУТИН, НО ДОКОЛКУ НЕ УСПЕАТ ТОА МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ,,ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА”

0
651

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека е подготвен да преговара со рускиот колега Владимир Путин, но предупреди дека ако обидите за преговори не успеат, тоа може да значи дека борбата меѓу двете земји ќе доведе до „Трета светска војна“.

– Подготвен сум да преговарам со него. Подготвен сум во изминатите две години. И мислам дека не можеме да ја завршиме оваа војна без преговори – изјави Зеленски за Си-ен-ен.

Украинскиот претседател истакна дека ако постои еден процент шанса да се запре таа „војна“, тогаш треба да ја искористат таа шанса.

– Мораме да го направиме тоа. Ние губиме луѓе секој ден, невини луѓе на теренот – додаде Зеленски.

Тој нагласи дека руските сили дошле, како што рече, „да ги истребат и убијат“ и дека Украина мора да покаже дека е достојна за својот народ и армија.

– Но, за жал, нашето достоинство нема да спаси животи. Така што, мислам дека треба да искористиме каков било формат, секоја шанса за да имаме можност да преговараме, можност да разговараме со Путин – порача украинскиот претседател.

Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада.

Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на воената состојба во Украина. Со законот се продолжува воената состојба во државата за 30 дена од 26 март 2022 година, се наведува во соопштението.

Врховната Рада на 15 март го усвои предлог-законот за продолжување на воената состојба.

Воената состојба во Украина беше воведена на 24 февруари, на почетокот на руската инвазија врз таа земја, која, според Москва, има за цел да изврши денацификација и демилитаризација на Украина.