УАПСЕНА ЖЕНАТА КОЈА ГИ ХРАНЕЛА КУЧИЊАТА ШТО ГО ИСКАСАА РАДОСАВЉЕВИЌ – ВИОЛЕТА ГИ ЧУВАЛА ЖИВОТНИТЕ ВО НЕОБЕЗБЕДЕН БОКС

0
1024

Како што објавува порталот Блиц, против неа веќе се води постапка во Основното јавно обвинителство Младеновац поради сомнение дека сторила кривично дело предизвикување општа опасност, затоа што истите кучиња кои го нападнаа новинарот на 1 ноември нападнале девојче и му нанеле полесни повреди.

Полицијата ја уапсила Виолета Миросавиќ, жената која била ангажирана да ги храни и чува кучињата кои до смрт го искасаа новинарот Владан Радосављевиќ, а тешко ја повредиле неговата сопруга, објави Блиц. Полицијата се сомнева дека таа дошла кај нив да ги нахрани, а потоа ги оставила во необезбедена кутија.Виолета од селото Друлпа кај Велике Иванче на своите социјални мрежи редовно објавувала повици за пронаоѓање на кучиња кои исчезнале во околината каде што живеела и апелирала до нејзините сограѓани да помогнат. Сега и се закануваат осум години затвор поради несовесно предизвикување јавна опасност. Таа ќе биде во притвор во следните 48 часа.Како што објавува порталот Блиц, против неа веќе се води постапка во Основното јавно обвинителство Младеновац поради сомнение дека сторила кривично дело предизвикување општа опасност, затоа што истите кучиња кои го нападнаа новинарот на 1 ноември нападнале девојче и му нанеле полесни повреди.

– Бев таму да ги нахранам кучињата. Тие беа мирни. Никогаш досега никого не нападнале – рекла Виолета М.На Виолета М. пред неколку месеци ѝ платила Миланка С., сопственичката на кучињата која живее во Франција, да ги храни. Како што вели таа, пред трагедијата дошла во викендицата, ги хранела кучињата, а не мисли дека кучињата го нападнале Владан затоа што биле гладни.