УААААААААА ПИЗДА ВИ МАТЕРИНА! Грујо троши пари за панорамски тркала, за очила, за мерцедеси, но за човечки животи ЈОК : Пеце сам собрал пари за лекување, но не успеал да се качи во авионот за Турција!

0
1392

Пеце Роговски го однеле до скопскиот аеродром и веднаш го вратиле во битолската болница каде почина. Пеце бил вратен поради направениот пропуст што не било навреме пријавено дека треба да патува во лежечка состојба, пренесува A1он.мк

bolen_vo_bitola-685x320-540x252

Иако на семејството му се укажа можност Пеце да се оперира, тоа го спречи сериозниот пропуст во организацијата на транспортот.

Според информации кои ги пренесува А1он, Пеце поради прогресирањето на болеста не бил во состојба летот до Турција да го помине во седечка положба поради огромните болки кои ги имал.

Откако сами собрале пари од донации и бизнисмени, наместо од државата, семејството одлучило да патува и да се оперира Пеце, но не било овозможено патот до Турција да го помине во лежечка позиција зашто само така болките можел да ги издржи.

Откако тој и неговата мајка пристигнале на аеродром и не биле примени да патуваат, се вратиле во Битола.

Неговата состојба значително се влошила, а патот до скопскиот аеродром и назад до Битола целосно го истоштил.

Директорот на битолската болница Василие Најдовски за А1он рече дека болницата овоможила транспорт на Пеце Роговски до скопскиот аеродром и откако обидот за патување во Турција бил неуспешен го вратиле назад.

Според доктор Најдовски, семејството патот до Турција го организирале сами и бил направен пропуст во тоа што не било резервирано уште едно, трето седиште.

Семејството парите ги собрале сами. Дел преку донации на броеви од мобилните оператори, дел од хуманитарните манифестации организирани од неговите другари дел преку уплати директно на сметка на Пеце.

Од Фондот за здравство се бранат дека семејството на Роговски воопшто не поднело барање за лекување во странство.

Ова е уште една жртва на здравствениот систем во Македонија. Државата премногу лесно дозволува семејставата на оние на кои итно им е потребна операција во странство сами да се снаоѓаат за спас на животите на најблиските, па дури и да го организираат патот.

Случајот на Пеце Роговски привлече огромно медиумско внимание а апелите за помош пристигнуваа како од неговото семејство така и од сите негови другари од Битола.

Покрај Тамара која умре за 30.000 евра, Пеце за 50 илјади евра, и покрај тоа што во Тетово од поплавите загинаа 7 луѓе од кои 4 деца, а Владата ќе инвестирал уште 600.000 евра за Музејот на ВМРО. ГНИДИ И КУРТОНИ ЕДНИ, ИМА ДА СКАПИТЕ ЗА ОВИЕ ЖРТВИ И ЗЛОДЕЛА ВО ШУТКА И ИДРИЗОВО, ДА КРШИТЕ КАМЕЊА СО ЧЕКАНИ И ДА ПЕЕТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА РАБОТАМ ПИЗДА ЛИ ВИ МАТЕРИНА ВАША НЕУГЛЕДНА НЕАВТОРИТЕТНА НЕАМБИЦИОЗНА И ХОШТАПЛЕРСКА КРИМИНАЛНА!