ТРЕЗОР : Ова е МАФИЈАТА која е осомничена за 860 илјади евра народна пљачка од буџетот на Македонија : Екс шефот на УБК – Бате Саше, неговиот шеф на кабинет, шефот на Петта управа и помошник-министерот за информатички технологии во МВР!

0
2816

Поранешните шефови на УБК и на Петтата управа, С.М. и Г.Г., помошник-министерот за информатички технологии во МВР, Н.С., како и бившиот шеф на кабинетот на директорот на УБК, Т.Ј. се осомничени од СЈО за новиот случај „Трезор“, дознава БИРН.

Според СЈО, во перидот од 2010 до 2015 година, тие преку фирмата „Финзи“, каде директоруваше починатиот сведок на СЈО, Коста Крпач, од буџетот на МВР „испумпале“ вкупно 860.000 евра преку неколку сомнителни договори за набавка на опрема и парите ги искористиле за лично богатење.

За четвртоосомничениот постои основано сомнение дека како службено лице со умисла им помогнал во реализацијата.

Целата сторија ОВДЕ