ТРАМП : ШТО МАЈКА БАРАШЕ НЕНСИ ПЕЛОСИ ВО ТАЈВАН?!

0
869

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, говорејќи на митинг во Висконсин, го критикуваше патувањето на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван. Преносот на настанот е објавен на веб-страницата на РСБН.

„И сега лудата Ненси Пелоси што направи? Што по ѓаволите? Што правеше таа во Тајван? Кина го сонуваше ова. Таа им го даде изговорот што го чекаа“, рече тој.

Претседателката на Претставничкиот дом отпатува за Тајпеј во вторникот вечерта. Таа стана највисокиот американски функционер што го посетил островот во изминатите 25 години. Американската администрација, предупредена од кинескиот претседател Си Џинпинг дека „играњето со оган ризикува да изгори“, го увери Пекинг во неговата „политика на една Кина“ и се огради од посетата, велејќи дека Пелоси сама ги носи одлуките.