„ТО ВИМА“ : СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ НА САД НЕ ИСПРАТИ ПИСМО СО ЧЕСТИТКИ ЗА ДАВКОВА

0
230

Стејт департментот на САД подготвил писмо со честитки за првата жена претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска – Давкова, но тоа никогаш не било објавено.

За време на нејзината инаугурација, претседателката Силјановска – Давкова го оживеа долгогодишниот спор за името со Грција, нарекувајќи ја нејзината земја „Македонија“ наместо официјалното име „Северна Македонија“, пишува грчкиот весник „То Вима“.Во текстот се наведува дека наместо официјално писмо од државниот секретар Антони Блинкен, помошникот државен секретар за европски прашања, Џејмс О’Брајан, упати честитки преку објава на „Х“.

Овој симболичен гест го нагласува внимателниот став на Вашингтон во однос на јавните интервенции по првичните предизвици за спроведувањето на Договорот од Преспа, се вели во текстот.

Извори за „То Вима“ потврдиле дека оваа одлука има за цел да го пренесе незадоволството за прекршување на одредбите од Договорот од Преспа за време на нејзината инаугурација и последователните настани.
Во моментов, САД усвојуваат пристап на чекање и гледање, следејќи ја ситуацијата додека се формира новата влада на Северна Македонија. И покрај ова, заобиколната тактика на претседателката Силјановска – Давкова сугерира дека таа има намера да го задржи својот првичен став по ова прашање, стои во написот.

Заменик-портпаролот на Стејт департментот, Ведант Пател, ја нагласи важноста од почитување на меѓународните договори, но беше особено нејасен за тоа дали одбивањето на официјалните лица да го користат новото уставно име на земјата ќе предизвика санкции според извршната наредба на претседателот Џо Бајден за Западен Балкан.

За време на нејзината посета на Скопје, потсекретарот за јавна дипломатија Елизабет Ален зазеде поцврст став, изразувајќи разочарување од одбивањето на претседателката Силјановска да го користи уставното име, анализира грчкиот весник.
Американските власти лобираат зад затворени врати и пред и по изборите. Заменик-помошникот секретар во заминување за Западен Балкан, Габриел Ескобар, откри дека САД добиле гаранции од победничката партија, ВМРО-ДПМНЕ, за продолжување на европската интеграција на Северна Македонија.Сепак, во Вашингтон постои загриженост дека заложбите на ВМРО-ДПМНЕ за европски пат немаат јасна гаранција за употребата на уставното име.

Аналитичарите стравуваат дека ова прашање за името, длабоко поврзано со идентитетот на партијата, може да претставува значителен предизвик. Тие очекуваат дека новата влада може да се усогласи со словото на Договорот од Преспа, а притоа да го занемари неговиот дух во јавниот дискурс.

Сепак, експертите предупредуваат дека тензиите повторно се зголемуваат во Западен Балкан, додека САД се преокупирани со управување со конфликти и регионални тензии на други места.

Со заминувањето на Габриел Ескобар и потенцијалното одложување на назначувањето на неговиот наследник, постои неизвесност за тоа колку внимание САД ќе му посветат на Балканот во блиска иднина.

Оваа неизвесност ја зголемува вознемиреноста за иднината на Западен Балкан, фрлајќи сенка врз регионот во еден критичен период, се додава во текстот на „То Вима“.