ТЕРОРОТ НА ЌОСИЊАТА ПРОДОЛЖУВА: ГИ ИСКРШИЈА СЕМЕЈНИТЕ АВТОМОБИЛИ НА СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ШИЛЕГОВ!

0
3823

Искршени автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Непознат сторител ги оштетил автомобилите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов и на неговата сопруга, кои биле паркирани пред зграда на улицата Хелсинки.

Според информацијата на МВР, вчера во 23.10 часот Ш.Ј. (49) пријавила дека во периодот од 17 до 22 часот во средата, на улицата Хелсинки, поточно на паркингот пред зградата, од страна на непознат сторител биле оштетени нејзиниот автомобил „ауди К-5“ и автомобилот на нејзиниот сопруг „ауди А5“.

На возилото на сопругата на Шилегов му биле искршени предното лево крило, предниот лев фар, предната и задната лева врата и задното крило, а кај возилото на градоначалникот оштетени биле предното лево крило, предната лева врата, задниот лев штоп и багажникот.

Сторителот, како што велат од МВР, ги искршил автомобилите со физичка сила и остар предмет. Со оштетувањето причинета е материјална штета, која дополнително ќе биде утврдена. Полицијата трага по сторителот.

Ова е најверојатно одмазда за тргањето на споменикот на Андон Ќосето од пред кривичен суд.