Тања Фајон: Груевски создаде лажна империја со провладините медиуми

0
1194

tanja f

-Откако Владата на Груевски ја презеде контролата над државата и нејзината политика, дојде до сериозни обвинувања дека Груевски ја презеде контролата на медиумите – пишува европратеничката Тања Фајон во коментар насловен „Лажни царства“ каде ја оценува целокупната политичка ситуација поврзана со слободата на изразување во Србија, Македонија и Црна Гора, пренесува Нова.

– Наградувајќи ги само провладините медиуми и со игнорирање на критичките, Груевски создаде „лажни империја”, која доби епилог пред неколку дена, кога се одиграа масовни анти-владини протести, а кои не ги пренесе ниту една македонска телевизиска станица – вели Фајон

текстот во целот спорчитајте го тука