СТРАШЕН БИЛАНС ДЕНЕС : Регистрирани 1237 нови случаи на Ковид 19 – починаа 39 лица

0
866
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-506, Куманово-34,  Штип-55, Прилеп-91, Тетово-51, Струга-31, Велес-67, Битола-30, Охрид-26, Кавадарци-31, Гостивар-75, Гевгелија-23, Струмица-38, Крива Паланка-8, Радовиш-11, Крушево-12, Кочани-15, Пробиштип-3, Демир Хисар-7, Македонски Брод-4, Берово-1,  Валандово-6, Виница-3, Делчево-2, Кратово-5,  Свети Николе-24, Кичево-36, Ресен-13, Неготино-29.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје-284, Куманово-49, Штип-32, Прилеп-61, Тетово-69, Струга-5, Велес-51, Битола-28, Охрид-13, Кавадарци-14, Гостивар-35, Гевгелија-12,  Струмица-25, Крива Паланка-7, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-15, Пробиштип-8, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Берово-4, Валандово-3, Делчево-5, Свети Николе-8, Кичево-1, Ресен-1, Неготино-5.
Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 23069, активни 9692
• Куманово 3308, активни 910
• Дебар 421, активни 86
• Штип 2352, активни 525
• Прилеп 2471, активни 997
• Тетово 3372, активни 960
• Струга 1212, активни 365
• Велес 1654, активни 761
• Битола 1609, активни 784
• Охрид 1324, активни 576
• Кавадарци 1000, активни 429
• Гостивар 1981, активни 667
• Гевгелија 621, активни 219 (39 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 114 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1492, активни 585
• Крива Паланка 373, активни 119
• Радовиш 374, активни 123
• Крушево 100, активни 65
• Кочани 1098, активни 315
• Пробиштип 304, активни 67
• Демир Хисар 165, активни 73
• Македонски Брод 139, активни 28
• Пехчево 94, активни 31
• Берово 308, активни 81
• Валандово 165, активни 54
• Виница 325, активни 163
• Делчево 376, активни 163 (101 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 142, активни 80
• Свети Николе 730, активни 233
• Кичево 1059, активни 460
• Ресен 382, активни 150
• Неготино 429, активни 274 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 3200 теста се преку: ИЈЗ-943, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-401, Биотек-317, МАНУ -221, Жан Митрев (Филип Втори)-253, Систина со PCR метода -265, лабораторија Лаор –34, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-51, Ремедика-31, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -550, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19.
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 607
• Гази Баба – 1437
• Аеродром -1410
• Карпош – 1201
• Центар – 1175
• Кисела Вода – 1195
• Ѓорче Петров – 791
• Бутел – 534
• Шуто Оризари – 165
• Студеничани – 51
• Сарај – 139
• Арачиново -34
• Илинден – 249
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 106
• Петровец –117
• Зелениково -68
• Странец – 171

• Нераспределен- 179