Специјалци не дозволуваат цивили со возила да влезат во Стајковци

0
536

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, јавува „Плусинфо“.

Образложението е дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа огромни штети во овој регион, во саботата.

Пред влезот на селото има полиција, воена полиција, специјални полициски сили, дури и возила на КФОР.

Новинарските екипи и луѓето кои носат хуманитарна помош може да влезат само пеш во селото.