СПЕЦИЈАЛЕЦОТ на Ангела Меркел, Кристијан Хелбах го ИСТРГА ЗА УШИ Хорхе, му пренесе да ги почитува изборните резултати и да му даде мандат на Заев што поскоро!!!

0
1358

Специјалниот ополномоштеник на Министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристијан Хелбах, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов, шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, и со лидерите на политичките партии во Македонија, рече дека е потребно брзо формирање влада која ќе биде посветена на имплементирање на реформските приоритети.

Kristijan-Helbah-2-860x6491-670x506

Хелбах рече дека ставот на Германија е во согласност со изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и на високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

– За да може ова да се оствари (интеграцијата во НАТО и во ЕУ, н.з.) клучни се реформските процеси. На луѓето им се потребни работни места, социјална безбедност, владеење на правото и ефективни мерки против корупцијата – рече тој и ги повика партиите да се воздржат од отворање „прашања кои не се поврзани со овие приоритети“.

Хелбах истакна дека Собранието мора да биде во можност да си ја врши својата работа, а за тоа е потребно формирање влада.

– Ние сме уверени дека претседателот Иванов ќе покаже мудрост, ќе ги почитува резултатите од неодамнешните избори и ќе овозможи мнозинството во Собранието да формира влада што е можно поскоро – рече тој.

Хелбах ги повика сите партии да се однесуваат одговорно за да се избегнат потенцијалните тензии.

– Со загриженост ја нотираме негативната реторика кон граѓанските организации и кон меѓународната заедница и повикуваме сите партии да се воздржат од користење на ваков јазик – изјави германскиот дипломат.

Хелбах истакна дека од особена важност е Специјалното јавно обвинителство да продолжи да ја врши својата работа со независна и веродостојна судска поддршка.

На новинарско прашање дали гледа нешто спорно или проблематично во платформата на албанските партии, тој отсечно договори „не“.

Мета