СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ СЕ ЗАПАЛИЈА: На сите страни фрчат повици за протести!

0
705

Повици за собири и за протести се шират по социјалните мрежи по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите политичари за кои се води предистражна, истражна постапка или, пак, има донесено правосилна пресуда.

Досега има идеи да се запалат свеќи пред Народната канцеларија на Иванов, која се наоѓа во центарот на Скопје, на улица Димитрије Чуповски, да се организира масовен протест пред неговата вила на Водно и повик за собир пред Владата.

На „Фејсбук“ може да се видат и повици за собир за поддршка пред Специјалното јавно обвинителство.

Фејсбук статуси:

Miomir Serafinovic
Политичарите повторно над граѓаните. Одлучил Иванов, некогаш дел од Со@os. Да не одговараат за криминал, БРАВО ѓорге со мала буква, денеска требаше да отидеш да кроиш калинки, а не да глумиш држава. Било во интерес на државата, па што не ги поништи казните на сиромашните што продаваат коприви на пазар, а не на овие што пуздер прават

Muhamed Zekiri
Ако и после ова не де случи НАРОД не заслужуваме НИШТО ПОДОБРО!!!
Признаа сее, признаа дека краделе, дека убивале, дека неправдено лежат луѓе по затвори, дека ја злоупотребија секоја пора од државата и ќе МОЛЧИМЕ ЛИ УШТЕ НАРОДЕЕЕ

Mirjana Najchevska
А не ги прекина постапките против оној со спанаќит? И против оној со ќебапчињата? И против оние со исклучено парно? И прорив оние со блокирани снетки кои немаат пари да си пкатат струја?
И навистина ме интересира дали во прекибатите би влегле и постапки за трговија со луме, за дистрибуција на дрога, за педофилија, за нелегална трговија со оружје?
Па ако амбестира барем нека ги амбестира сите криминалци.

Sead Rizvanović
Umre nadezta za pravna drzava.

Зоран Бојаровски
Човечето што ја турна земјата во провалијата и во хаосот.

Arsim Zekolli
Можете да вриштите, да се пените, да урлате, коси корнете, очи вадите, плазите и колнете, плачете и курчете и на Хорхе до седмо колено се по список, и пак сето е на погрешна адреса. Поштарот не пишува, ами пренесува писма.
Си мислевте дека Хорхе со Анџела и Никола со Бајден за глобално затоплување и поларни мечки имаат зборувано?
Ако немаме храброст да со прст укажеме кон дипломатските адвокати и финансиери на криминалците наши, тогаш јазик зад заби и опаш под нозе. И чекајте на Ванхојте да дојде да го каже она што оваа помочана опозиција не смее ни да го помисли.
П.С.
Оној Ванхојте кој поради демократска убеденост си изгуби работа и кариера во ЕУ, за разлика од опозицијските “конструктивци кои не сакаат да избрзуваат”.

Lina Simon
Стаорците го искористија последното прибежиште, се скрија зад фикусот. КДС

Ленче Николовска
Со кубурот до кај сме?

Sasho Tasevski
Амебата Ѓорѓе Иванов ги изневери сите и им удри шлаканица на нашите сојузници од ЕУ и САД.
За него е природно да бидат на слобода најголемите силеџии и криминалци.
Јасно е. Со ова Груевски призна дека е криминалец на кого му е важно да си ја спаси кожата по цена да ја стави Македонија во целосна изолација.
Гомна едни. Долеавте масло на огнот за да жнееме бура. Отидовме под стечај. Готово е.

Meri Jordanovska
Иванов туку што ги амнестираше и Јанкулоска и Јанакиески и Мијалков и сите Заев за Пуч…
Почеток на крајот, крај за СЈО!

Zarko Jordanoski
Сега да е фраер Заев да рече, не го признавам Иванов, не ја признавам неговата аболиција, одиме до крај!

Zamir Ve Meti
Или сите заедно на улица до крај ( се дур не ги дигнеме на клоци)
Или колективно ќе одиме на погребот на Македонија.
Јас сум за првото
Вие како сакате
‪#‎Protestoj‬
‪#‎Протестирам‬

Origjanski Zlatko
Pretsedatele Ivanov, so vnimanie go sledev vaseto izlaganje.
Ne se soglasuvam so nego. Amnestiranje kriminalcii i unistuvachi na Makedonija ne smee da ima ! So volssebno stapche sakate crnoto da go pretvorite vo belo. Kakvo pomiruvanje? Da si zaminat so pari dovolni za sledni deset generacii ? Nie da platime za da se ,,pomirime,,? Barame odgovornost za site do eden i parite nazad vo drzavnata kasa.Vassata oduka za amnestija e ednakvo kriminalna kolku i nivniot grabez i pustossenje na Makedonija, taa e kriva izvitoperena merka za vrednost za iljadnici mladi dussi na ovaa zemja.Toa, ne smee da vi se dozvoli, Vie kako pretsedatel igrate edna od najsramnite ulogi vo makedonskata istorija. Sakate da podmetnete izbori taka ko sto Vie ste gi zamislile, Na toj nachin, nema da se ressi Makedonskata tragedija, tuku ke se prodlabochi.

Nora Sam Shakiri
Horhe se javi…AJDE I NIE DA SE JAVIME…ZOVU NAS ULICE!!!!!


Твитови:

Bobi [email protected]
BREAKING NEWS: Иванов ги аболицираше Јанкуловска, Мијалков и сите осомничени од @S_J_O_ но и Заев за Пуч, како и Љубе Бошковски

Фред Џонс@freddy_afc57m
Дечки и девојки, другари и другарки, СЕГА ИЛИ НИКОГАШ!!! #Протест

Влатко Васиљ@vlatkovasilj1h
Иванов објави аболиција за сите политичари и ќе потпише за прекин на сите истраги и процеси против политичари. ДРЖАВНИК, ПРАВ ДРЖАВНИК!

Маци@viktorynik30m
ИТНО!
СЕ ПРОДАВА ДРЖАВА!
РТ РТ РТ! https://t.co/RhgBgGa9yU

[email protected]_ne1h
КОГА Е ПРОТЕСТОТ?

Ljubiš[email protected]
Катран и пердуви за #Хорхе

Slobodan [email protected]
После ова следи или стабилна диктатура, или граѓанска војна. Трето нема.

Kiril [email protected]
Баравте нов „општ тригер“ за протест – етe #Хорхе ни го даде на тацна! Кој ќе појде прв пред #ВилаВодно?! #Протестирам против #Амнестија!

Д Зоро@the__zorro52m
Ова у превод значи ако си политичар слободно можеш да правиш какви сакаш криминали ќе те помилуваат. Пропала држава

Ljubiš[email protected]
Абе не се замарајте со политика. Досадни сте скроз. Замарајте се с’с ванземаљци!

Влатко Васиљ@vlatkovasilj1h
Отиде државата у курац!

[email protected]_man44m
Сакам да лежат бе. Сите да лежат. И СДСМ и ВМРО. И не ми е за мене. За тој со ќебапите ми е. За тој со куферот празен ми е. ЗА ПРАВДА МИ Е!

Saska [email protected]
Иванов ги спасувал нашите политичари.Денеска загина минувач пред градилиште, пред него дете оти му падна школска врата.Е нас кој да не спаси

[email protected]_man1h
Фаќајте си странството другари. Ова не е земја за слободни умови.

Е[email protected]
Пржино е мртво, да живеат улиците!

Фокси@foxy_nate36m
Ајде бе да организираме масовни протести какви што Македонија не видела до сега!Со јајца, со патлиџани, со бекатон плочки со сѐ! #ДостаБеше

Inspector [email protected]_clouseau38m
Народе спреми се за масовни протести!!! Доста ни ја вреѓаат интелегенцијата!!! Олоши и оштаплери ќе не воделе во ЕУ? #ВремеЕЗаНароденМарш

[email protected]
На 4 годишнина од Смилковско езеро

Цветко@skhornet59m
Метастазиран рак не се лечи со ханзапласт

Влатко Васиљ@vlatkovasilj53m
Сега после ова ако не искочиме масовно на улица, тогаш треба да искочиме на 5ти јуни на избори! Толку е!

Влатко Васиљ@vlatkovasilj26m
Ве пече ли во грлото, ве гризе ли во душата? Гнев чуствувате ли?

Силјан Штркот@siljanstrkot1h
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЈАВНО ЈА АБОЛИЦИРА МАФИЈАТА,НЕВИДЕН СРАМ за Македонија!

[email protected]_taki1h
Сакаме повод за да излеземе на улица? За протести? Еве. Сад или никад! #Аболиција

[email protected]_man47m
Имаш СЈО кое од петни жили се труди да направи правна држава и имаш икебана која тоа го сјеба пошто знае и он како е дојден.

Миле Паника@mile_panika1h
Иванов си го одржа зборот, не аболицираше предофили. Тој ги аболицираше само сите политичари за кои што се води кривична постапка.

Ivana Jorda[email protected]
President #Ivanov will be remembered as most destructive President for the Macedonian democracy. #Legacy #Macedonia

Шишарка@shisharka_54m
И вие ова го нарекувате држава?

Ines [email protected]_e1h
“Иванов објави аболиција за сите политичари и прекин на сите истраги“
Се гледаме на улица,нема фикус да уништува човечки животи
#протестирам

Иво Гиевски@ivogievski43m
Митинг, уште денес! Граѓански немири!

Ѓаволот #Бојкотира@gjavolot43m
АЈДЕ НА ПРОТЕСТ!

твитерана[email protected]
Официјално е. Не сакам ниту да се спакувам. Сакам само да си одам. Да, ТИБАМ ДРЖАВАТА!

Бекутан. Ластик@tronovno1h
Таткото на нацијата само шо си ги изеба децата

Т[email protected]
Умре Република Македонија

Лесна и земја!

Angélique™@ladamedumonde1h
Па то бе Хорхе.Од денеска и немаме држава вистински.Да се спремаме за протест и граѓанска непослушност или ќе си седиме дома?!

Џамбаз@elena_tekinec1h
Пакувајте куферите од нас држава не бива.

Калиси #Протестира@majkanazmejovi1h
деќки, па нели треба да сме на улица за ова?

Angélique™@ladamedumonde55m
Никогаш поочајна и попонижена не сум се чувстувала што сум македонка.Да, со мала буква.

Ѓаволот #Бојкотира@gjavolot1h
САКАМЕ БОМБИ! САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!САКАМЕ БОМБИ!

Пеце Ацев@peceacev31m
После денешната изјава на Хорхе, прв пат јавно кажувам: СЕ СРАМАМ ШТО СУМ ОД МАКЕДОНИЈА!

Andreja [email protected]_mkd52m
Тој што има пристап до системот за одржување во живот на државава, нека го кврцне кабелот, да не се мачиме повеќе!