Слободанка Алексовска е женcкото лице чиј глас се слуша во објавените аудиоcнимки меѓу Мицкоски и Кичеец

0
220

Ексраководителката во Агенцијата за вработување, придружник на Христијан Мицкоски во странство, а сега вработена во болницата „Систина“, Слободанка Алексовска, е третата личност чиј глас се слуша на новообјавените аудиоснимки од разговорите меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, и Зоран Милески-Кичеец. „А1он“ се обиде да стапи во контакт со Алексовска за потврда на информацијата, но таа не одговорила на повиците и на прашањата испратени по СМС. Гласот на Алексовска се слуша во текот на разговорите меѓу Кичеец и Мицкоски како го потврдува веќе кажаното, но и како го дополнува тоа што претходно го кажува Кичеец.

Запрашан дали Алексовска била на средбата од која аудиоматеријал беше објавен на „Јутуб“, Кичеец за „А1он“ ја потврди информацијата.

Од профилот на Мицкоски на „Фејсбук“ може да се види дека Алексовска го придружувала на патување во февруари 2018 година кога неколку дена престојувале во работна посета на САД.