СИ КУПУВАЛЕ КУЌИ НА БАХАМИТЕ НА СМЕТКА НА КОМПАНИЈАТА : ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ ЗА РАБОТЕЊЕТО НА ПРОПАДНАТИОТ КРИПТО-ЏИН

0
942

Новиот извршен директор на фирмата за трговија со криптовалути FTX, кој го надгледуваше банкротот на Енрон, рече дека никогаш не видел таков „тотален неуспех“ на корпоративната контрола.

Во поднесокот до американскиот стечаен суд во округот Делавер, Џон Реј рече дека постои „тотален недостиг на веродостојни финансиски информации“ и изрази голема загриженост.

– Од нарушениот интегритет на системот и неисправниот регулаторен надзор во странство, до концентрацијата на контролата во рацете на многу мала група на неискусни, несофистицирани и потенцијално компромитирани поединци, оваа ситуација е без преседан.

Реј забележа дека многу компании во групата FTX, особено оние во Антигва и Бахамите, немаат соодветно корпоративно управување и многу никогаш не одржале состаноци на одбори. Групата, исто така, имаше процедурални грешки во управувањето со готовина, вклучувајќи го и отсуството на точен список на банкарски сметки и потписници на сметките. Исто така, недоволно внимание се посветува на кредитната способност на банкарските партнери.

Тој се осврна и на користењето на корпоративните средства за плаќање на домови и други работи за вработените.

– На Бахамите, како што јас разбирам, корпоративните средства на FTX Group се користеа за купување домови и други лични предмети за вработените и советниците. Нема документација за некои од овие трансакции како заеми и дека одредени имоти се регистрирани на личните имиња на овие вработени и советници во записите на Бахамите, рече тој. Тој додаде дека плаќањата на компанијата биле одобрени „преку онлајн платформа „чет“ каде што разновидна група супервизори одобрувале плаќања со соодветни персонализирани емотикони.

Извештајот на Реј уследи по поднесоците од бахамските регулатори на FTX во средата, кои заклучија дека „досегашните наоди укажуваат дека можеби биле извршени сериозна измама и лошо управување во компанијата“.

Колапсот на компанијата го потресе пазарот на криптовалути и веќе предизвика меѓународни регулаторни истраги и тужба против компанијата и познатите личности кои го промовираа.

Тужбата поднесена во Флорида од адвокатот Адам Московиќ е еден од првите правни акти што ги опфати спортските ѕвезди, актери и шоумени кои промовираа криптовалути и го поддржаа нивниот бум. Покрај именувањето на Банкмен Фрид како првообвинет, во тужбата се вклучени и многу познати имиња за кои се тврди дека „или контролирале, унапредувале, помагале (или) активно учествувале во тргувањето со FTX“, пишува британски Гардијан.

Меѓу нив се: комичарот Лери Дејвид; Јапонската тениска ѕвезда Наоми Осака; брачниот пар Жизел Бундшајд и Том Брејди и неговиот колега од НФЛ-ѕвездата Тревор Лоренс; кошаркарите Шекил О’Нил, Стивен Кари, Удонис Хаслем и Голден Стејт Вориорс; потоа бејзбол играчите Шохеи Отани и Дејвид Ортиз; и познатиот инвеститор Кевин О’Лири.