СЕ НАЅИРА ЛИ КРАЈОТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА! ДОАЃА ОРУЖЈЕТО ОД КОЕ РУСИЈА СЕ ПЛАШИ, МОЖЕ ДА ЈА СОБОРИ РАКЕТАТА ДАЛЕКУ ОД ЦЕЛТА

0
298

Соединетите Американски Држави наскоро треба да го испратат одбранбениот ракетен систем „Патриот“ во Украина!Соединетите Американски Држави наскоро треба да испратат одбранбени системи Патриот во Украина, пишува хрватски „Индекс“. Конечната одлука се очекува на крајот на оваа недела, а конечната одлука зависи од американскиот министер за одбрана Лојд Остин.

Доколку американскиот секретар за одбрана Лојд Остин одобри, тогаш потписот оди кај американскиот претседател на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден. Неименуваните функционери рекоа дека се очекува и двајцата да го одобрат распоредувањето, пренесе американскиот „Си-Ен-Ен“.

Украинците ќе се обучуваат за употреба на ракетниот систем „Патриот“ во Германија, во воената база во Графенвер. Ракетниот одбранбен систем Патриот се смета за еден од најдобрите одбранбени системи со долг дострел против балистички и крстаречки ракети. Станува збор за систем кој може да собори руски ракети и авиони далеку од целите што руската војска се обидува да ги погоди во Украина.