СЕ ИСПЛАТЕЛО ДА СИ ЌОСЕ: СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНЕ ЧЕНТО НУДИ ПОЛА МИЛИОН ЕВРА ЗА ТОЈ ДА СЕ БРАНИ ОД СЛОБОДА!!!

0
1931

В четврток на 18 октомври во Апелациониот суд во Скопје ќе се одржи јавна седница по жалбата на обвинетиот Јане Ченто за да му биде укината мерката притвор, потврдија негови роднини за „Макфакс“. Сестрата на Ченто потврди дека на судот му понудиле гаранција од 530.000 евра за нејзиниот брат да се брани од слобода.

Кривичниот совет на скопска единица претходно му го одби барањето за укинување на притворот на Јане Ченто, претседателот на македонското патриотско здружение „Пере Тошев”. Седницата во скопска Апелација е по барање на Ченто. Неговата адвокатка Валентина Тодоровска, за „Макфакс“ рече дека сè уште нема добиено покана за присуство на седницата.

Линк до целата сторија на А1он ОВДЕ.