СЕ ДОДЕКА ВО САД СЕКОЈА БУДАЛА НОСИ ОРУЖЈЕ ЌЕ СЕ СЛУЧУВА МАСАКР – КРВАВ ДЕН ВО ПЕНСИЛВАНИЈА – НЕЗАДОВОЛЕН ВРАБОТЕН ЗАСТРЕЛАЛ 5 ЛИЦА ОД КОИ ДВАЈЦА УБИЕНИ НА САМОТО РАБОТНО МЕСТО ВО ОКРУГОТ ДЕЛАВЕР ЛЕНЕН ВО ЧЕСТЕР

0
68

– Пет лица се застрелани, а двајца се убиени по пукање на работното место денеска во округот Делавер Ленен во Честер, Пенсилванија, според обвинителсвото.

На прес-конференција, обвинителот Џек Столштајмер рече дека незадоволен вработен влегол во продавницата за постелнина и застрелал пет соработници. Две од жртвите се убиени, а три лица итно се пренесени во медицинскиот центар Крозер-Честер во тешка состојба.

„Имаме две лица кои за жал ги загубија своите животи само со тоа што се појавија на работа денес од незадоволен поранешен вработен“, рече Столштајмер, „и имаме уште три лица кои се во болница во моментов и сите се молиме за нив. “ Градоначалникот на градот Честер, Стефан Рутс, на прес-конференција рече дека една од жртвите е надзорникот на човекот.

Од ДА изјавија дека напаѓачот се обидел да избега, но бил уапсен од полицијата во Трејнер, округот Делавер. Столштајмер рече дека во пукањето бил употребен пиштол.

 

Престрелката се случила околу 08:30 часот на блокот 2600 на Западна 4-та улица. Инспекторите рекоа дека пукањето се случило и внатре и надвор од продавницата за постелнина.

Обвинителот Столштајмер изјави дека едно лице е убиено во продавницата и едно надвор. „Ова е трагедија, приказна што се игра премногу често низ Соединетите Американски Држави“, рече Столштајмер.

Во едно интервју за CBS News Philadelphia, јавниот обвинител додаде дека „има премногу пиштоли во рацете на луѓето кои не треба да ги имаат“.

„Овде имате некој кој е незадоволен вработен во овој бизнис, не му се допаѓаат некои од неговите соработници од која било причина“, рече Столштајмер, „и реши да влезе и да ги убие. Значи, имаме две жртви. Овие луѓе само денес отидоа на работа како и секој друг ден, мислејќи дека само продолжуваат со својот живот и сега лежат на земја мртви“.

„Само нормални луѓе се обидуваат да одат на работа. Обезбедете ги своите семејства. Живејте го американскиот сон“, додаде Столштајмер. „Утрово, пред 10 часот, тие починаа. Животите на нивното семејство се уништени. Градоначалникот повика на посилно законодавство за оружје и подобри услуги за ментално здравје. „Тоа зборува за оружјето во Америка.

Имаме град кој е предизвикан со насилство. Имаме големи групи овде кои се занимаваат со тоа на сите нивоа. Тоа е потресно. Тоа е трагично. Мора да престане“, рече Рутс.

„Честер, Пенсилванија, никогаш не се очекуваше дека ќе биде епицентар на уште една епизода на насилство на работното место. Ние сме навистина тесно поврзана заедница. Сите се познаваме. Сите ние сме семејство и затоа боли за многумина нас“. Инспекторите засега не го објавуваат идентитетот на наводниот напаѓач.