Села: Да донесеме промени заедно и да го развиеме животот на земјата на нашите предци

0
123

Нашиот главен мотив на овие избори е да го задржиме Албанецот овде. Ова го кажа претседателот на АА, Зиадин Села од митингот во Кичево. Тој порача дека коалицијата АА и Алтернатива се за соништа, вистински соништа, соништата на мајките кои ги гледаат своите деца како бегаат секој ден, да го градат сонот на училиштата со ученици и не празни училници , за сонот за живот и стареење овде во земјата на нашите предци.

„Ние сме за Албанците, затоа што нашата програма и платформа се заснова на секој Албанец. Браќа ве лажат кога ќе ви кажуваат дека ќе се справиме со Албанците затоа што сакаме промена за Албанците. Нашиот главен мотив на овие избори е да го задржиме Албанецот овде, да го вратиме Албанецот кој избега затоа што денес, ова е највисок патриотски чин. И, свесни сме дека секој Албанец кој ќе си замине од својата работа, тоа нема да се случи, ние ја убивме неговата надеж. Наместо тоа, ќе напредувате. Вие кои сте останале млади соработници, имате место како лидери и ќе станете дел од оваа коалиција и заедно ќе донесеме промени и со оваа демократија ќе ставиме крај на 18 години монизам, да ја вратиме надежта и овде го развиеме животот во земјата на нашите предци “, рече Села од Кичево.

Зиадин Села: Не и личи на Кичево на Мефаил Зајази да гласа за комунисти

Коалицијата „Сега е време“ предводена од Зиадин Села и Африм Гаши вечерва престојуваа во Кичево во придружба на носителот на списокот за петтата единица Сирија Рашиди и кандидатот од Кичево Ремзи Мехмеди.

Зиадин Села зборуваше за политичката понуда на коалицијата Алијанса и Алтернатива, како и за програмата и мерките што ги предвидува оваа програма.

„Никогаш не сме дошле во Кичево да ги разделуваме Албанците, секогаш сме дојдени тука со порака да ги обединиме Албанците, како на општински така и на претседателски избори“, рече претседателот Села.

Меѓу другото, тој истакна дека на Кичево на Мефаил Зајази не и личи да гласа за комунисти.

„Почитувани кичевчани, не и личи на Кичево на Мефаил Зајази да гласа за комунисти и деца на комунисти, затоа ве повикувам да го поддржите Ремзи затоа што е ваш, вистински кичевчанец и не како оние други што ви нудат личност кој не се знае кого претставува “, заклучи Зиадин Села.