СЕДУМ ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ТЕЛ АВИВ

0
595

Седум лица се повредени попладнево во напад во Тел Авив, кога напаѓачот со пикап налетал на пешаците на тротоарот, а потоа излегол и со нож нападнал уште неколку лица, соопшти израелската полиција.

Состојбата на три лица е сериозна, а напаѓачот е убиен на местото на нападот од вооружен цивил, пренесуваат израелските медиуми полициско соопштение во кое се наведува дека се работи за терористички напад.

Исламскиот екстремистички Хамас, кој владее со Појасот Газа, го пофали нападот како „херојска одмазда за (израелската) воена операција во (палестинскиот град) Џенин“, на окупираниот Западен Брег каде што вчера започна воената операција.